با کلاچ (کلاژ) خودرو بیشتر آشنا شوید

کلاچ: امروز درباره موضوعی صحبت خواهیم کرد که یکی از مهم ترین قطعات رنو می باشد. کلاژ خودرو وظیفه انتقال یا قطع انتقال نیرو از موتور به جعبه دنده خودرو است.

عناصر زیادی سبب تولید و انتقال قدرت در خودرو ها هستند که هر کدام در این فرایند نقش موثری دارند.

از هنگامی که سوخت توسط احتراق در خودرو سبب ایجاد انرژی می شود و در نهایت سبب توقف خودرو می شود فرایند ها پیوسته و با دقت بالایی در حال انجام می باشد.

طبیعی است که انرژی ایجاد شده در موتور سبب حرکت چرخ های خودرو می شود ولی قطعه به نام جعبه دنده نقش اساسی دارد.

جعبه دنده خودرو ها سیستم پیچیده ای دارند اما مجموعه ای از چرخ دنده با اندازه های متفاوت که رابطه مستقیم با دور حرکت موتور دارد جعبه دنده را ایجاد می کند. و از این طریق انرژی تولید شده به چرخ ها منتقل کند.

در این قسمت وظیفه اصلی کلاچ خودرو پررنگ می شود که انتقال یا قطع انتقال نیرو از موتور به جعبه دنده است. کلاژ موظف است طوری سرعت و دور دو محور دوار را تنظیم کند که با سرعت و گشتاور برابر بچرخند و یا در موارد لازم با قطع اتصال از چرخش دو محور جلوگیری کند.

بنابراین با این تواصیف می توان اظهار داشت که کلاچ یکی از مهم ترین قطعات رنو می باشد.

چرخ دنده

 

ازز طرف دیگر کلاچ وظیفه دیگر نیز بر عهده دارد و آن هم کنترل حرکت چرخ ها و محور دواری که به موتور متصل است.

وظیفه کلاچ به طور خلاصه

نیروی تولید شده در موتور خودرو توسط میل لنگ به فلایول و از آن طریق به جعبه دنده منتقل می شود؛ کلاچ میان این دو قطعه قرار گرفته است و وظیفه انتقاب یا قطع انتقال نیرو به جعبه دنده را بر عهده دارد. در صورت عدم وجود این قطعه ، نیرو انتقال پیدا نخواهد کرد.

باید این نکته را نیز بدانید که کلاچ نیز از قطعات دیگر چون صفحه کلاچ ، صفحه فشار و پوشش کلاچ ، فنر دیافراگمی ، یاتاقان رهاکننده و…. ساخته شده است.

صفحه کلاچ چیست؟

صفحه کلاچ یا دیسک کلاچ بخشی از سیستم کلاچ خودرو است و یکی از قطعات رنو تشکیل دهنده کلاژ است.

این قطعه نیرو را از موتور به سیستم انتقال قدرت خودرو منتقل می کند. صفحه کلاژ بین فلاویل و صفحه فشار کلاچ قرار گرفته است و جنس آن معمولا فولاد و بسیار مقاوم است. حرکات دورانی فلایول به وسیله فنرهای پیچشی توسط این قطعه به صفحه داخلی انتقال می یابد. همچنین هنگام فشار بر روی کلاچ توسط راننده ، قنر های فشار را از صفحه کلاچ دور می کند و به این ترتیب انتقال قدرت قطع می شود.

 

همان طور که متوجه شده اید صفحه کلاچ یک قطعه مصرف شدنی است و در طول زمان با استفاده مکرر از آن نیازمند تعویض با قطعه جدید خواهد شد. یک صفحه کلاچ نامناسب سبب لغزش فلایول بر روی کلاچ می شود و عمل انتقال نیرو به درستی صورت نگیرد.

خورده شدن به مروز یکی از شایع ترین مشکلات کلاچ هاست که در اصطلاح عامیانه سبب تمام شدن صفحه کلاژ می شود.

افزایش عمر صفحه کلاچ رنو

بسیاری از رانندگان تازه کار در بسیاری از مواقع پای خود را روی کلاچ به بمدت طولانی نگه میدارند که سبب ایجاد مشکلات فراوانی برای صفحه کلاچ است. یکی از آنها این می باشد که با سرعت بیشتری تمام  می شود . بنابراین یکی از راه های افزایش طول عمر صفحه کلاچ بر داشتن پا از روی کلاچ پس از تعویض دنده می باشد.

یکی دیگر از علل های کاهش عمر دیسک ، این است که رانندگان با شتاب و سرعت بالا تیکاف می کنند. در سر بالایی یا پایین دنده تعویض کنند و وزنی بیش از وزن تعیین شده را حمل کنند.

زمان تعویض صفحه کلاچ رنو

به صورت کلی زمان مشخصی برای تعویض صفحه کلاچ تایین نشده است چرا که تمام شدن کلاچ وابسته به نکات متفاوتی است که می تواند به آب و هوا ، نوع رانندگی ، شرایط رانندگی و نحوه استفاده از کلاچ باشد.

با این وجود در صورتی که نشانه هایی از موارد زیر را احساس کردید بهتر است در اولین فرصت به مراکز پس از فروش رنو یا شرکای تجاری آن در سراسر کشور مراجعه کرده و از متخصصین در خواست چک کردن صفجه کلاچ کنید.

  • یکی از ابتدایی ترین علام آسیب لرزش خودرو در دنده یک می باشد.
  • اگر احساس می کنید با افزایش دنده به همان مقدار سرعت خودرو افزایش پیدا نمی کند
  • اگر در زمان تعویض دنده یا جا زدن، دنده به سختی و با صدایی تعویض شود ( البته در فصول سرد سال این مورد می  تواند طبیعی باشد)
  • اگر دنده را تعویض کرده و پس از برداشتن فشار از کلاچ ، پای شما به سرعت به عقب پرتاپ شود.
  • زمانی که پدال کلاچ سفت و خشک شده باشد نیز لازم است بررسی های لازم انجام شود.
  • برای تست صفجه کلاچ می توانید این آزمایش را انجام دهید که در حالت توقف خودرو را در دنده 2 قرار دهید و پدال کلاچ را به آرامی رها کنید در صورتی که خودرو خاموش نشد و شروع به حرکت کرد زمان تعویض صفحه کلاچ رنو شما فرا رسیده است.
  • همچنین در سر بلایی خودرو توان لازم برای حرکت را ندارد و مجبور به تغییر دنده به سنگین تر هستید نیز لازم به تعویض صفحه کلاج رنو هستید.

صفحه کلاج اصلی رنو

قطعا تولید کنندگان هر خودرویی بهتر از هر کسی شرایط خودرو خود را می دانند و با توجه به آن قطعات یدکی مناسبی را طراحی و عرضه می کنند. می دانیم که استفاده از قطعات اصلی رنو سبب افزایش طول عمر خودرو و همچنین افزایش امنیت خودرو می شود و از طرفی کلاچ اصلی شرکت رنو نیز از بهترین و با کیفیت ترین مواد ساخته شده است و قیمت بالای آن نسبت به قطعه تقلبی بی دلیل نیست.

توصیه ما به شما این است که در هنگام تعویض کلاچ خودرو رنو خود به مراکز رسمی فروش قطعات رنو مراجعه کنید.

قطعات اصلی رنو دارای مشخصاتی می باشند که آنها را از نمونه تقلبی آن متمایز می کند.

اولین و بارزترین نشانه، بسته بندی آنهاست:

  •  عبارت “Group RENAULT” و “Groupe Renault” و هر دو در زبان فرانسوی بر روی کلیه جعبه ها درج شده است.
  • عبارت های “Genuine Parts” و “Pieces D’Origine” و”Piezas De Origen” (به معنای قطعه اصلی) نیز بر روی جعبه ها چاپ شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع