بررسی موتور رنو داستر؛ نشانه ها خرابی آن

موتور رنو داستر:پس از این که داچیا خودرو رنو داستر را در سال 2010 عرضه بازار کرد ، این محصول مشابه سایر محصولات رنو توانست به صورت چشم گیری مورد توجه مصرف کنندگان قرار بگیرد و به یکی از پرفروش ترین محصولات شرکت رنو اتخاب شود.

همچنین بازار فروش رنو داستر در ایران نیز داغ می باشد و محبوبیت زیادی را میان مزدم ایران دارد.

اما زمانی که از فروش زیاد یک محصول صحبت می کنیم باید به قطعات این خودرو نیز اشاره کرد که قلب تپنده هر خودرویی را بررسی خواهیم کرد؛ موتور رنو داستر

بررسی مشخصات فنی موتور داستر

رنو داستر یکی از محصولات پر فروش رنو می باشد که علاوه بر این که از لحاظ طراحی و دیزاین بسیار خوب عمل شده است ، از لحاظ فنی نیز بسیار حرف دارد و توانسته رضایت مشتریان را جلب کند.

قدرت 135 اسب بخار این خودرو و همچنین وجود یک پیشرانه ی 4 سیلندر 1998 سی سی موتور قدرت مندی را ایجاد کرده است.

این موتور 16 سوپاپی، 1359 کیلو گرم وزن و حداکثر گشتاور آن 195 نیوتن در دقیقه است. داستر در دو نوع تک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل با بازار عرضه شده است که به ترتیب   صفر تا صد را 10/4 ثانیه و11/4 ثانیه می کنند.

حداکثر سرعت موتور رنو داستر 170 کیلومتر در ساعت می باشد و بدلیل نرمی خودرو اصلا متوجه این سرعت بالا نخواهید شد. یکی از مهم ترین مزایای این خودرو مصرف سوخت بسیار پایین می باشد به طوری که در هر صد کیلومتر ، مدل تک دیفرانسیل 8/2 لیتر و مدل دو دیفرانسیل 8/9 ایتر را می سوزاند.

علائم خرابی موتور رنو داستر

همان طور که گفته شد ، موتور رنو داستر قلب تپنده خودرو می باشد و اگر مشکلی برای موتور پیش بیاید ، قطعا خطراتی برای راننده و سرنشینان خودرو پیش میاید به همین دلیل باید نشانه ها و علائم خرابی موتور داستر را بدانیم در همان موقع مشکل را تشخیص دهیم.

  • خارج شدن دود رنگی از اگزوز

یکی از رایج ترین نشانه ی مشکل در موتور داستر خروج دودی رنگی از اگزوز می باشد. خارج شدن دود سفید از اگزوز ، به دلیل مخلوط شدن مایع داخل رادیاتور و خارج شدن دود آب نیز در اثر روغن سوزی موتور اتفاق می افتد.

  • شنیده شدن صداهای غیر عادی از موتور

اگر صداهایی غیر عادی از موتور میشنوید نگران شوید چرا که می توانید نشانه هایی از خرابی موتور باشد از جمله دلایل خرابی ها عبارت اند از: آسیب دیدن پیستون ، وجود ایراد در استارت یا گیربکس اتفاق بیافتد و شما باید برای تهیه قطعات اصلی رنو به مراکز فروش رسمی رنو مراجعه فرمایید.

  • اشتشمام بوی ناخوشایندی در داخل کابین

نشت روغن و یا مایع خنک کننده، سبب پخش بوی ناخوشایندی در کابین خودرو می شود و نیاز بررسی دقیق برای حل این مشکل دارد.

  • روشن شدن چراغ های هشدار خودرو

چراغ های هشدار هر خودرویی بسیار مهم و اساسی هستند و در هنگام ایجاد مشکل به موقع شما را با خبر می سازند.

رنو داستر نیز از این قاعده مستثنی نیست و در قسمت های مختلف خودرو چراغ های هشدار دهنده ای موجود می باشد. که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 وجود چراغ هشدار قرمز بدلیل توقف اضطراری

2 وجود چراغی که نشان دهنده ی نقص فنی در مدار ترمز است

3 چراغ نشان دهنده دمای مایع خنک کننده موتور

4 چراغ نشان دهنده فشار روغن موتور

  • کاهش قدرت موتور

در واقع از مهم ترین نشانه های واضح که می تواند در تشخیص ایراد در موتور رنو داستر به ما کمک کند کاهش محسوس قدرت موتور در هنگام گاز دادن می باشد. در این هنگام پس از گاز دادن به دلیل نرسیدن سوخت لازم به موتور، شتاب مورد نظر بعد از گاز دادن حاصل نمی شود.

از مهم ترین و شایع ترین دلایل که سبب این اتفاق می شود می توان به نشتی در لوله های انتقال دهنده ی سوخت خودرو اشاره کرد.

از دلایل دیگری که سبب بروز این اتفاق می شود می توان به کاهش توان خروجی موتور رنو داستر اشاره کرد. البته این نکته را مورد توجه قرار دهید که کثیف بودن انژکتور و بروز اختلال در اسپری شدن سوخت به داخل سیلندر نیز، می تواند به کاهش قدرت موتور در زمان گاز دادن راننده منجر شود.

در این مقاله به شناخت فنی موتور رنو داستر پرداخته ایم و همچنین به نشانه های خرابی موتور رنو داستر اشاره کردیم . می دانید اگر قطعات اصلی رنو در زمان درست استفاده شوند می تواند عمر استفاده از موتور را افزایش دهد و از آن مهم تر جان سرنشینان خودرو در امان باشد.

شما عزیزان می توانید با مراجعه به فروشگاه رنو مارکت هر آنچه قطعات رنو را نیاز دارید تهیه فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع