رنو تالیسمان مورد بررسی در این مقاله، نسل اول این سدان فرانسوی در بازار ایران است؛ خودرویی که از حوالی سال 2016 وارد ایران شد و نمونههای اصلی آن با مدلهای 2016 تا 2018 شناخته میشوند. تالیسمانهای رایج بازار ایران در تیپهای E2 و E3 عرضه شدهاند و از موتور 1.6 لیتری توربوشارژ در کنار گیربکس 7 سرعته دوکلاچه EDC استفاده میکنند.
تالیسمان با تمرکز بر ترکیب طراحی مدرن، امکانات رفاهی، فضای مناسب کابین و عملکرد قابلقبول وارد رقابت با سدانهایی مانند کیا اپتیما و هیوندای سوناتا شد. در ادامه، مشخصات فنی رنو تالیسمان، تفاوت تیپهای E2 و E3، عملکرد موتور و گیربکس، امکانات، مصرف سوخت، مزایا و معایب و نکات مهم خرید نمونه کارکرده را بررسی میکنیم.
رنو تالیسمان موجود در ایران کدام مدل است؟
رنو تالیسمانی که در بازار ایران میشناسیم، نسل اول Renault Talisman است که عرضه آن توسط نگین خودرو آغاز شد. نمونههای موجود در بازار عمدتاً مدلهای 2016 تا 2018 هستند و در دو تیپ E2 و E3 عرضه شدهاند.
تیپ E2 در تعداد محدودتری وارد بازار شد و بخش بیشتری از تالیسمانهای موجود در ایران را تیپ E3 تشکیل میدهد؛ نسخهای که تجهیزات رفاهی و ایمنی بیشتری نسبت به E2 دارد. مجموعه فنی اصلی این دو تیپ مشترک است و از موتور 1.6 لیتری چهارسیلندر توربوشارژ در کنار گیربکس 7 سرعته دوکلاچه EDC استفاده میکنند.
رنو در بازارهای جهانی نسخههای دیگری از تالیسمان را با پیشرانههایی مانند 1.3 و 1.8 لیتری توربو نیز عرضه کرده است، اما موضوع این مقاله همان تالیسمان نسل اول رایج در بازار ایران است؛ بنابراین مشخصات نسخههای خارجی با مدلهای واردشده به ایران ترکیب نخواهد شد.
شما میتوانید، بررسی کامل تالیسمان 2025 را مطالعه کنید.
مشخصات رنو تالیسمان در یک نگاه
- نوع موتور: 4 سیلندر توربوشارژ
- حجم موتور: 1618 سیسی
- حداکثر قدرت: حدود 190 اسببخار در نسخه بازار ایران
- حداکثر گشتاور: 260 نیوتنمتر
- گیربکس: 7 سرعته دوکلاچه EDC
- سیستم انتقال قدرت: دیفرانسیل جلو (FWD)
- مدلهای رایج در ایران: 2016 تا 2018
- تیپهای اصلی بازار ایران: E2 و E3
مشخصات فنی رنو تالیسمان
رنو تالیسمان عرضهشده در بازار ایران از یک موتور 1.6 لیتری چهارسیلندر توربوشارژ در کنار گیربکس 7 سرعته دوکلاچه EDC استفاده میکند. این مجموعه فنی در تیپهای اصلی E2 و E3 مشترک است و نیروی موتور را به چرخهای جلو منتقل میکند.
| مشخصه | رنو تالیسمان بازار ایران |
|---|---|
| نسل | نسل اول |
| کلاس بدنه | سدان متوسط |
| نوع موتور | 4 سیلندر توربوشارژ |
| حجم موتور | 1618 سیسی |
| حداکثر قدرت نسخه بازار ایران | حدود 190 اسببخار |
| حداکثر گشتاور | 260 نیوتنمتر |
| گیربکس | 7 سرعته دوکلاچه EDC |
| سیستم انتقال قدرت | دیفرانسیل جلو (FWD) |
| شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت | حدود 7.6 تا 7.7 ثانیه بهعنوان عدد کاتالوگی/مرجع |
| طول | 4848 میلیمتر |
| عرض | حدود 1870 میلیمتر |
| ارتفاع | 1463 میلیمتر |
| فاصله محوری | 2808 میلیمتر |
| وزن | حدود 1444 کیلوگرم |
| سایز تایر رایج E3 | 245/45R18 |
در مورد بعضی اعداد عملکردی تالیسمان، بین منابع مختلف تفاوت وجود دارد. برای نمونه، کاتالوگ رسمی اروپایی TCe200 همین موتور 1618 سیسی را با توان 200 CV، گشتاور 260 نیوتنمتر و شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت 7.6 ثانیه معرفی میکند؛ در مقابل، منابع بازار ایران معمولاً قدرت نسخه واردشده را حدود 190 اسببخار و شتاب مرجع را حدود 7.7 ثانیه ثبت کردهاند. به همین دلیل، در این مقاله اعداد مربوط به نسخه بازار ایران مبنا قرار میگیرند و داده نسخههای اروپایی بدون توضیح به آن تعمیم داده نمیشود.
موتور رنو تالیسمان چگونه است؟
رنو تالیسمان بازار ایران به موتور 1.6 لیتری چهارسیلندر توربوشارژ با تزریق مستقیم سوخت مجهز است. این پیشرانه 1618 سیسی در نسخه عرضهشده در ایران حدود 190 اسببخار قدرت و 260 نیوتنمتر گشتاور تولید میکند و در کنار گیربکس 7 سرعته دوکلاچه EDC قرار گرفته است.
استفاده از توربوشارژر باعث شده موتور با وجود حجم نسبتاً کم، گشتاور مناسبی برای وزن و ابعاد تالیسمان فراهم کند. در رانندگی شهری، دسترسی به گشتاور در دورهای پایین و میانی به حرکت روانتر خودرو کمک میکند و در جاده نیز برای شتابگیری و سبقت توان مناسبی در اختیار راننده قرار میگیرد. هماهنگی موتور با گیربکس EDC نیز نقش مهمی در استفاده از این توان دارد.
با این حال، موتور توربوشارژ و تزریق مستقیم از نظر ساختار پیچیدهتر از یک موتور تنفس طبیعی ساده است؛ بنابراین سابقه سرویس، کیفیت نگهداری و وضعیت فنی همان خودرو در نمونههای کارکرده اهمیت زیادی دارد و نباید صرفاً براساس شهرت کلی موتور درباره سلامت آن قضاوت کرد.
برای جزئیات بیشتر درباره ساختار و مشخصات این پیشرانه، بخش مشخصات کامل موتور تالیسمان را مطالعه کنید.
گیربکس EDC تالیسمان؛ در خرید کارکرده چه نکاتی مهم است؟
رنو تالیسمان بازار ایران از گیربکس 7 سرعته دوکلاچه EDC استفاده میکند. EDC مخفف Efficient Dual Clutch است و برخلاف گیربکس CVT، از دندههای مشخص و دو کلاچ برای انتقال نیرو استفاده میکند. هدف این ساختار، تعویض سریعتر دنده و انتقال پیوستهتر قدرت موتور است.
در رانندگی معمول، تعویض دندههای EDC باید منظم و هماهنگ با موتور انجام شود. البته رفتار یک گیربکس دوکلاچه، بهخصوص در سرعتهای پایین و حرکتهای مکرر شهری، الزاماً کاملاً مشابه یک گیربکس اتوماتیک مبدل گشتاور نیست؛ بنابراین هر تفاوت حسی بهتنهایی نشانه خرابی محسوب نمیشود.
در خرید تالیسمان کارکرده بهتر است سابقه نگهداری گیربکس و عملکرد واقعی همان خودرو بررسی شود. هنگام تست رانندگی به این موارد توجه کنید:
- عملکرد گیربکس هنگام شروع حرکت و تعویض دندهها
- واکنش خودرو در شتابگیری و کاهش سرعت
- بررسی عملکرد گیربکس در حالت سرد و پس از گرمشدن خودرو
- توجه به تأخیر، ضربه، لرزش یا صدای غیرعادی
- بررسی پیام یا چراغ هشدار مرتبط با سیستم انتقال قدرت
- بررسی سوابق سرویس و تعمیرات قبلی
وجود هرکدام از این علائم بهتنهایی برای تشخیص نوع خرابی کافی نیست. در صورت مشاهده رفتار غیرعادی، کارشناسی تخصصی و در صورت نیاز دیاگ باید قبل از خرید انجام شود.
برای روغن، حجم روغن و زمان سرویس گیربکس نیز باید به مشخصات فنی مربوط به همین نسخه EDC تالیسمان مراجعه شود و اطلاعات گیربکس سایر محصولات رنو به آن تعمیم داده نشود.
تفاوت رنو تالیسمان E2 و E3 چیست؟
رنو تالیسمان در بازار ایران عمدتاً با دو تیپ E2 و E3 عرضه شده است. از نظر موتور و گیربکس، تفاوت اصلی میان این دو تیپ وجود ندارد و هر دو از موتور 1.6 لیتری توربوشارژ و گیربکس 7 سرعته دوکلاچه EDC استفاده میکنند. تفاوت مهم به سطح تجهیزات برمیگردد؛ E3 نسخه مجهزتر است و بخش عمده نمونههای موجود در بازار ایران نیز از همین تیپ هستند.
| ویژگی | تالیسمان E2 | تالیسمان E3 |
|---|---|---|
| موتور 1.6 توربو | ✓ | ✓ |
| گیربکس 7 سرعته EDC | ✓ | ✓ |
| سنسور پارک جلو | ندارد | دارد |
| هشدار نقطه کور | ندارد | دارد |
| هدآپ دیسپلی (HUD) | ندارد | دارد |
| سیستم صوتی Bose | ندارد | دارد |
| نمایشگر بزرگ 8.7 اینچی R-Link 2 | ندارد | دارد |
| گرمکن صندلیهای جلو و عقب | ندارد | دارد |
| تهویه صندلیهای جلو | ندارد | دارد |
| ماساژور صندلیهای جلو | ندارد | دارد |
| صندوق عقب هوشمند | ندارد | دارد |
بنابراین اصطلاح تالیسمان فول که در بازار استفاده میشود، معمولاً به تیپ E3 اشاره دارد. با این حال، هنگام خرید نمونه کارکرده بهتر است فقط به عنوان E2 یا E3 در آگهی اکتفا نکنید و تجهیزات واقعی همان خودرو، VIN و مشخصات آن نیز بررسی شود؛ زیرا درباره برخی امکانات و خودروهای واردشده، تفاوتهایی در منابع و نمونههای بازار دیده میشود.
طراحی ظاهری رنو تالیسمان
رنو تالیسمان نسل اول با زبان طراحی جدید رنو در میانه دهه 2010 معرفی شد و ظاهر آن ترکیبی از خطوط کشیده، جزئیات کرومی و فرم رسمی یک سدان کلاس D است.
در نمای جلو، چراغهای روز با فرم C شکل یکی از شاخصترین عناصر طراحی هستند و در کنار جلوپنجره افقی با نشان بزرگ رنو، هویت بصری مشخصی به خودرو میدهند. فرم نسبتاً پهن جلوپنجره و امتداد چراغها باعث شده نمای جلو عریضتر به نظر برسد.
در نمای جانبی، طول حدود 4.85 متری بدنه، خط شانهای ممتد و فاصله محوری بلند، فرم کشیده تالیسمان را تقویت میکنند. طراحی این بخش بیشتر بر ایجاد تناسب یک سدان خانوادگی و جادهای متمرکز است تا ظاهر کاملاً اسپرت.
در عقب نیز چراغهای کشیده بخش مهمی از عرض صندوق را پوشش میدهند و همراه با خطوط افقی، نمای عقب را پهنتر نشان میدهند. در مجموع، طراحی تالیسمان بیشتر بر ظاهر رسمی، کشیده و مدرن یک سدان D-Segment استوار است و از عناصر اغراقآمیز یا خطوط بسیار تند استفاده نمیکند.
داخل ماشین تالیسمان و فضای کابین
داخل رنو تالیسمان نسبت به طراحی بیرونی، فرم سادهتر و منظمتری دارد. داشبورد با خطوط افقی طراحی شده و بخش زیادی از کنترلها به سمت کنسول مرکزی منتقل شدهاند؛ به همین دلیل تعداد کلیدهای فیزیکی روی داشبورد زیاد نیست. در تیپ E3، نمایشگر عمودی 8.7 اینچی R-LINK 2 در مرکز داشبورد قرار دارد و بخش مهمی از تنظیمات خودرو، سیستم صوتی و امکانات رفاهی از طریق همین نمایشگر کنترل میشوند. صفحه آمپر دیجیتال نیز اطلاعات رانندگی را در مقابل راننده نمایش میدهد.
از نظر کیفیت متریال، در قسمتهای مختلف کابین ترکیبی از سطوح نرم، پوششهای چرمی و پلاستیک استفاده شده است. کیفیت کلی برای یک سدان این کلاس قابل قبول است، هرچند در بعضی بخشها پلاستیک سخت نیز دیده میشود.
فاصله محوری 2808 میلیمتری باعث شده فضای پای مناسبی برای سرنشینان جلو و عقب فراهم شود. با این حال، فرم شیبدار سقف در عقب میتواند برای سرنشینان قدبلند کمی از فضای سر کم کند و صندلی میانی عقب نیز به اندازه دو صندلی کناری مناسب سفرهای طولانی نیست.
تجهیزات صندلیها نیز به تیپ خودرو بستگی دارد. در نسخه E3، صندلیهای جلو امکانات بیشتری مانند تنظیم برقی، گرمکن، تهویه و ماساژور دارند؛ بنابراین نباید این موارد را به تمام تالیسمانهای E2 و E3 تعمیم داد.
صندوق عقب تالیسمان نیز برای استفاده خانوادگی فضای مناسبی دارد. رنو در کاتالوگ رسمی، حجم کلی صندوق را 608 لیتر VDA اعلام کرده است و طول مناسب محفظه، استفاده از آن را برای سفر و حمل چمدان آسانتر میکند.
ابعاد رنو تالیسمان
رنو تالیسمان در رده سدانهای متوسط قرار میگیرد و ابعاد آن با تمرکز بر فضای مناسب کابین و استفاده خانوادگی طراحی شده است. مشخصات ابعادی نسخه مورد بررسی بازار ایران به شرح زیر است:
| مشخصه | مقدار |
|---|---|
| طول | 4848 میلیمتر |
| عرض | 1870 میلیمتر |
| ارتفاع | 1463 میلیمتر |
| فاصله محوری | 2808 میلیمتر |
| وزن | حدود 1444 کیلوگرم |
فاصله محوری 2808 میلیمتری یکی از عوامل مؤثر در ایجاد فضای مناسب برای سرنشینان، بهویژه در ردیف عقب است. در عین حال، فرم کشیده بدنه باعث شده تالیسمان ظاهر یک سدان جادهای و خانوادگی را حفظ کند، بدون اینکه وارد ابعاد سدانهای فولسایز شود.
مصرف سوخت رنو تالیسمان
مصرف سوخت ترکیبی رنو تالیسمان 1.6 توربو، بسته به منبع و روش اندازهگیری، حدود 5.8 تا 6.2 لیتر در هر 100 کیلومتر گزارش شده است. برای نمونه، کاتالوگ رسمی رنو برای نسخه TCe200 عدد 5.8 لیتر در 100 کیلومتر را در سیکل NEDC اعلام میکند، در حالی که باما برای تیپ E3 بازار ایران مصرف ترکیبی 6.2 لیتر را ثبت کرده است.
این اعداد را باید بهعنوان مصرف مرجع یا کاتالوگی در نظر گرفت. در استفاده واقعی، عواملی مانند ترافیک شهری، کیفیت سوخت، وضعیت موتور و سیستم توربو، فشار و شرایط تایرها، وزن بار و شیوه رانندگی میتوانند مصرف سوخت را تغییر دهند.
در نمونههای کارکرده نیز سابقه نگهداری خودرو اهمیت زیادی دارد؛ بنابراین مقایسه مصرف واقعی یک تالیسمان با عدد کاتالوگ باید با درنظرگرفتن شرایط فنی همان خودرو انجام شود.
آپشنها و امکانات رنو تالیسمان
رنو تالیسمان در بازار ایران عمدتاً با دو تیپ E2 و E3 عرضه شده است. بسیاری از امکانات اصلی در هر دو نسخه وجود دارند، اما تیپ E3 تجهیزات رفاهی و کمکراننده بیشتری دارد و به همین دلیل در بازار معمولاً بهعنوان تالیسمان فولآپشن شناخته میشود.
امکانات پایه و مشترک تالیسمان E2 و E3
از مهمترین امکاناتی که در نسخههای بازار ایران دیده میشوند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
- کروز کنترل و محدودکننده سرعت
- سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه
- ورود بدون کلید و استارت دکمهای
- ترمز پارک برقی
- سیستمهای کنترل پایداری و کشش
- سنسور نور و باران
- کنترل فشار باد تایرها
- دوربین دنده عقب
- سنسور پارک عقب
- آینههای جانبی تاشونده برقی
- کیسههای هوای جلو، جانبی و پردهای
- سیستم چندرسانهای R-LINK
امکانات اضافه تالیسمان E3
تیپ E3 علاوه بر تجهیزات پایه، امکانات بیشتری در اختیار راننده و سرنشینان قرار میدهد:
- نمایشگر عمودی 8.7 اینچی R-LINK 2
- سیستم صوتی Bose با 13 بلندگو
- هدآپ دیسپلی (HUD)
- هشدار نقطه کور
- سنسور پارک جلو
- سیستم کمکپارک
- گرمکن صندلیهای جلو و عقب
- تهویه صندلیهای جلو
- ماساژور صندلیهای جلو
- تنظیمات کاملتر صندلیهای برقی
- صندوق عقب هوشمند با حسگر حرکتی
بنابراین تفاوت E2 و E3 بیشتر به سطح تجهیزات مربوط میشود و مجموعه فنی پایه آنها مشترک است. هنگام خرید نمونه کارکرده نیز بهتر است امکانات واقعی همان خودرو بررسی شود و صرفاً به عبارت «فولآپشن» در آگهی اکتفا نشود.
برای بررسی جزئیتر هر قابلیت میتوانید فهرست کامل آپشنهای تالیسمان را در مقاله اختصاصی آن مطالعه کنید.
ایمنی رنو تالیسمان
رنو تالیسمان در آزمون Euro NCAP سال 2015 موفق به دریافت پنج ستاره ایمنی شد. در این آزمون، امتیاز حفاظت از سرنشین بزرگسال 86 درصد، کودک 84 درصد، عابر پیاده 68 درصد و سیستمهای کمک ایمنی 76 درصد ثبت شد.
نسخههای تالیسمان عرضهشده در ایران نیز به مجموعهای از تجهیزات ایمنی فعال و غیرفعال مجهز هستند. در تیپ E3 میتوان به 6 کیسه هوا شامل ایربگهای جلو، جانبی و پردهای، ترمز ABS و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD، کنترل پایداری ESP و کنترل کشش اشاره کرد. هشدار نقطه کور و سیستم کمکپارک نیز از تجهیزات ایمنی و کمکی تیپ E3 هستند.
البته نباید تمام سامانههای کمکرانندهای که برای نسخههای اروپایی تالیسمان ارائه شدهاند به نمونههای واردشده به ایران تعمیم داد. تجهیزاتی مانند هشدار خروج از خط یا برخی سیستمهای پیشرفته دیگر بسته به بازار و نسخه خودرو متفاوت بودهاند؛ بنابراین در ارزیابی تالیسمان E2 یا E3 باید تجهیزات واقعی همان خودرو ملاک قرار گیرد.
نقاط قوت و ضعف رنو تالیسمان
رنو تالیسمان ترکیبی از موتور توربوشارژ، گیربکس دوکلاچه، کابین جادار و تجهیزات رفاهی نسبتاً کامل را ارائه میکند؛ در مقابل، هنگام خرید نمونه کارکرده باید وضعیت نگهداری موتور و گیربکس و سلامت تجهیزات خودرو با دقت بیشتری بررسی شود.
| مزایای رنو تالیسمان | معایب رنو تالیسمان |
|---|---|
| طراحی ظاهری متمایز و فرم کشیده بدنه | حساسیت بیشتر موتور توربوشارژ به کیفیت نگهداری و سرویس نسبت به یک موتور تنفس طبیعی ساده |
| موتور 1.6 توربو با 260 نیوتنمتر گشتاور و عملکرد مناسب در شتابگیری | اهمیت بالای سابقه سرویس و وضعیت گیربکس EDC در نمونههای کارکرده |
| هماهنگی مناسب موتور و گیربکس در رانندگی معمول | انتقال بیشتر ضربه به کابین روی برخی دستاندازهای تیز، بهویژه با تایرهای 18 اینچی فاقکوتاه |
| مصرف سوخت مرجع مناسب نسبت به توان موتور | فضای سر ردیف عقب برای سرنشینان قدبلند محدودتر از فضای پای آن است |
| فاصله محوری مناسب و فضای خوب برای سرنشینان | هزینه بعضی قطعات فنی، برقی و بدنه میتواند بسته به اصالت و موجودی قطعه قابلتوجه باشد |
| صندوق عقب بزرگ و مناسب استفاده خانوادگی | بازار خریدوفروش آن به گستردگی بعضی سدانهای کرهای پرتیراژ نیست |
| تجهیزات رفاهی متنوع در تیپ E3 | کار با R-LINK و بخشی از تنظیمات نمایشگر مرکزی ممکن است در ابتدا نیاز به کمی عادت داشته باشد |
| عایقبندی مناسب کابین در رانندگی معمول | سلامت آپشنهای متعدد E3 نیز باید در خرید نمونه کارکرده جداگانه بررسی شود |
در مجموع، نقاط قوت تالیسمان بیشتر در عملکرد فنی، فضای کابین، تجهیزات E3 و کیفیت تجربه رانندگی دیده میشود؛ در مقابل، مهمترین نکات خرید نمونه کارکرده به سابقه نگهداری، وضعیت موتور و EDC و سلامت تجهیزات برقی و رفاهی مربوط هستند.
رنو تالیسمان برای چه کسانی مناسب است؟
رنو تالیسمان بیشتر برای خریدارانی مناسب است که میخواهند فضای خانوادگی، امکانات رفاهی و عملکرد فنی مناسب را در یک سدان متوسط کنار هم داشته باشند. موتور 1.6 توربو، کابین جادار و تجهیزات تیپ E3 باعث شده این خودرو برای استفاده روزمره و سفرهای بینشهری گزینه قابلتوجهی باشد؛ البته به شرط آنکه مالک، نگهداری منظم یک خودروی توربوشارژ و مجهز به گیربکس دوکلاچه را جدی بگیرد.
مناسبتر برای:
- خانوادهها و استفاده روزمره
- سفرهای بینشهری
- افرادی که ترکیب Comfort و Performance برایشان مهم است
- خریدارانی که امکانات بیشتر تیپ E3 را میخواهند
- کسانی که سابقه سرویس و نگهداری خودرو را پیگیری میکنند
کمتر مناسب برای:
- افرادی که سادگی فنی را اولویت اصلی میدانند
- خریدارانی که بازار فروش بسیار سریع برایشان مهم است
- کسانی که سابقه نگهداری خودرو برایشان قابل بررسی نیست
- افرادی که هزینه نگهداری در سطح خودروهای سادهتر و کمتجهیز را انتظار دارند
هنگام خرید رنو تالیسمان کارکرده چه چیزهایی را بررسی کنیم؟
در خرید تالیسمان کارکرده، وضعیت همان خودرو و سابقه نگهداری آن اهمیت زیادی دارد. قبل از معامله بهتر است موارد زیر بررسی شوند:
- VIN، سال ساخت و تیپ E2 یا E3
- سوابق سرویس و تعمیرات
- وضعیت موتور و سیستم توربو
- عملکرد گیربکس EDC در حالت سرد و گرم
- وجود نشتیهای قابل مشاهده
- جلوبندی، تعلیق، ترمز، رینگ و تایر
- دیاگ و بررسی خطاهای ثبتشده
- عملکرد R-LINK و تجهیزات برقی
- در E3: HUD، Bose، تهویه و ماساژ صندلی، Blind Spot و صندوق هوشمند
- سقف پانوراما و آببندی آن
- بدنه، شاسی، سابقه تصادف و کارکرد خودرو
پیش از خرید نهایی، بهتر است خودرو بهصورت مستقل از نظر فنی، بدنه و سیستمهای الکترونیکی کارشناسی شود. وجود یک علامت غیرعادی نیز بهتنهایی برای تشخیص نوع خرابی کافی نیست و باید تخصصی بررسی شود.
وضعیت نگهداری و لوازم یدکی تالیسمان در ایران
نگهداری رنو تالیسمان فقط به قطعات مصرفی محدود نمیشود. با توجه به موتور توربوشارژ، گیربکس EDC و تجهیزات برقی متعدد، هنگام تهیه قطعات فنی، جلوبندی، بدنه یا قطعات الکترونیکی باید تیپ خودرو، سال ساخت، شماره فنی قطعه و در بعضی موارد VIN بررسی شود.
در بسیاری از قطعات، صرفاً گفتن «قطعه تالیسمان» برای انتخاب دقیق کافی نیست؛ بهخصوص در بخشهایی که میان تیپهای E2 و E3 یا تجهیزات مختلف خودرو تفاوت وجود دارد. برای بعضی قطعات برقی، بدنه و آپشنها، تطبیق Part Number اهمیت بیشتری دارد و میتواند احتمال سفارش اشتباه را کاهش دهد.
قطعات تالیسمان در بازار بهصورت اصلی، OEM، Aftermarket و در برخی موارد استوک عرضه میشوند؛ بنابراین انتخاب نوع قطعه باید با توجه به محل استفاده، کیفیت سازنده، بودجه و وضعیت همان خودرو انجام شود.
برای بررسی و خرید قطعات میتوانید به صفحه لوازم یدکی تالیسمان مراجعه کنید. همچنین در مقاله مقایسه و معرفی لوازم یدکی رنو تالیسمان تفاوت انواع قطعات و نکات انتخاب آنها را دقیقتر بررسی کردهایم.






یک پاسخ
خیلی خفن است…حالت ایرودینامیک بی نظیر است.