علت روغن سوزی ماشین و نشانه های آن

علت روغن سوزی ماشین و نشانه های آن

در این مقاله قصد داریم به علت روغن سوزی ماشین و نشانه های آن بپردازیم پس تا انتها همراه باشید. امروزه همه ی افراد از ماشین استفاده میکنیم، در بعضی خانواده ها بیش از یک ماشین وجود دارد و این اهمیت استفاده از وسایل نقلیه ی خصوصی را نشان می دهد.

وقتی از یک وسیله ای استفاده می‌کنیم، علاوه بر طرز استفاده از آن باید مشکلات فنی و عملکرد فنی آن هم اطلاع داشته باشیم، درست است که تعمیرات ماشین کار تخصصی است اما وقتی ماشین دچار مشکل شد باید بتوانیم با مشاهده ی چند نشانه مشکل را تشخیص دهیم و آن را نزد تعمیرکار ببریم.

توجه توجه : اگر به دنبال خرید لوازم یدکی رنو اورجینال میباشید، فروشگاه رنو مارکت، وارد کننده مستقیم لوازم یدکی و قطعات اورجینال شرکت رنو به ایران میباشد.

خرید لوازم یدکی رنو

روغن سوزی ماشین نشانه هایی دارد که با مشاهده ی آن می‌توانیم تشخیص دهیم که مشکل از کجای ماشین می باشد.

ماشین های قدیمی و فرسوده، بیشتر از بقیه ی ماشین ها روغن سوزی دارند. روغن سوزی ماشین دلایل زیادی دارد که هر کدام از انها قابل پیشگیری هستند، پس باید دلایل و نشانه های آن را بشناسید تا در زمان لازم نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

پس برای اینکه روغن سوزی را تشخیص دهید تا ماشین دچار خرابی هلی بیشتر نشده تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 نشانه های روغن سوزی ماشین:

 • تغییر رنگ دود خارج شده از اگزوز
 • کاهش سطح روغن موتور
 • وجود شمع های آلوده و کثیف
 • وجود نقص در موتور
 • روشن شدن چراغ هشدار کنترل روغن موتور
 • وجود بوی ناخوشایند در موتور
 • وجود دوده ی چرب در انتهای اگزوز

علت های روغن سوزی ماشین

 • خراب شدن شیر PVC
 • خوردگی و ساییده شدن سیلندر
 • وجود اصطحلاک در گیت سوپاپ
 • سوختن روغن هیدرولیک و گیربکس در موتور ماشین
 • خوردگی و ساییدگی کاسه نمد ماشین
 • شکستن رینگ های پیستون
 • خرابی شاتون
 • استفاده از روغن نامرغوب
 • خرابی یاتاقان
 • ساییده شدن لاستیک گیت

روغن سوزی ماشین

روغن سوزی چیست؟

قبل از گفتن علت و راه های پیشگیری لازم است اول از همه مفهموم روغن سوزی را توضیح دهیم:

روغن سوزی به حالتی گفته میشود که روغن موتور به همراه سوخت می‌سوزد و سطح روغن موتور کم شود. روغن موتور باید در مسیرهای شخصی وارد شود تا از اصطحلاک قطعات موتور جلوگیری کند، اگر به هر علتی این روغن از مدار خارج شود دو حالت پیش می آید:

 1.  نشتی روغن
 2.  ورود روغن به درون محفظه ی احتراق سیلندر که این اتفاق روغن سوزی را به همراه دارد و باعث خارج شدن دود آبی از اگزوز می‌شود، پس با کمک رنگ دود اگزوز میتوانید از روغن سوزی ماشین آگاه شوید، روغن سوزی معمولا در خودروهای قدیمی که مسافت زیادی را طی کرده اند  بیشتر رخ می دهد.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه رنو تلیسمان و کیا اپتیما

نشانه های روغن سوزی ماشین

روغن سوزی ماشین نشانه های مختلفی دارد که به بررسی و توضیح آن ها می‌پردازیم تا با مشاهده ی این نشانه ها زود تر اقدام به تعمیر کنیم تا مشکلات جدی تری میش نیاید.

 1. دود آبی رنگ: نشانه روغن سوزی

خارج شدن دود آبی از اگزوز

در صورتی که با افزایش دور موتور در دوره‌ای بالا از اگزوز ماشین دود آبی خارج می‌شود، اگر این نشانه هارا دیدید به معنی روغن سوزی ماشین است.

 1. کاهش سطح روغن موتور

نشت روغن را به اسانی با ریختن روغن روی زمین میتوانید تشخیص دهید، به هر حال اگر سطح روغن موتور در طول مدت زمان کمی و بودن هیچ دلیل خاصی مثل، نشت خارجی کاهش پیدا کند، یک نشانه ی واضح از مصرف داخلی روغن است. از عوارض کم شدن روغن موتور می‌توان به کاهش راندمان خودرو، افزایش آلایندگی و افزایش سوخت اشاره کرد.

 1. وجود شمع های کثیف و آلوده

وجود شمع های کثیف و آلوده

زمان سوختن روغن در ماشین، شمع ها کثیف،مرطوب و دارای روغن می‌شوند، در حقیقت سوختن روغن باعث می‌شود شمع ها از حالت تمیز و خشک خارج شوند، در واقع یکی از نشانه های فرسودگی شمع ها روغنی شدن آن ها است.

پس در ابتدا علت اصلی روغن سوزی ماشین را پیدا کنید و بعد از آن برای تعویض شمع ها اقدامات لازم را انجام دهيد.

 1. وجود نقص در موتور

اگر هنگام حرکت علائم عجیبی از موتور خودرو ديديد حتما ماشین را به یک مکانیک نشان دهید، وجود نقص در موتور و روغن سوزی باعث آلوده شدن شمع ها و از کار افتادن آن ها می‌شود.

 1. روشن شدن چراغ هشدار کنترل روغن موتور

روشن شدن چراغ هشدار کنترل روغن موتور

یکی از رایج ترین نشانه های روغن سوزی ماشین، روشن شدن چراغ هشدار کنترل روغن موتور است. وقتی این نشانه هارا دیدید آن را جدی بگیرید و در پی تعمیر آن باشید.

 1. وجود بوی ناخوشایند در موتور

بوی موتور که ناشی از سوختن روغن موتور می باشد، فقط برای افراد حرفه ای و مکانیک ها قابل تشخیص می باشد که نشانه ی روغن سوزی است که فرد عادی توانایی تشخیص آن را ندارد.

 1. وجود دوده ی چرب در انتهای اگزور

وقتی ماشین خاموش بود، دهانه ی اگزوز را لمس کنید،اگر متوجه وجود چربی در دهانه شدید بدانید که ماشین دچار روغن سوزی شده است.

علت روغن سوزی ماشین

 

علت روغن سوزی ماشین

علت های زیادی برای روغن سوزی ماشین وجود دارد. روغن موتور در ماشین حضور اارد تا قطعات موتور را خنک کند و اصطحلاک میان آن ها را کاهش دهد و با ورود این روغن به موتور، حرارت و کیفیتش را پایین می‌آورد، اگر کیفیت روغن پایین بیاید دیگر خاصیت روانکاری قطعات، پاک‌کنندگی، پاک سازی و جذب ناخالصی ها را از دست می دهد.

پیشنهاد مطالعه: نگاهی دقیق به رنو ساندرو

دلایل روغن سوزی ماشین

این اتفاق ها با ورود موتور به محفظه ی احتراقی بالای پیستون ماشین شروع می‌شود. روغن با سوخت و هوا ترکیب می‌شود و با جرقه، شمع می‌سوزد، این ورود ناخوشایند روغن به محفظه سوخت دلایل زیادی دارد که به صورت زیر است:

۱.خراب شدن شیر PVC

این قطعه ی ماشین گاز ها را از طریق میل لنگ به منیفولد ورودی هدایت می‌کند و شکسته شدن این شیر می‌تواند باعث ورود مستقیم هوا شود و با افزایش فشار مصرف روغن موتور افزایش پیدا می‌کند که همراه با آن سوخت بیشتری صرف می‌شود و تعویض این قطعه هر ۴۸ کیلومتر واجب است.

۲.خوردگی و ساییده شدن سیلندر

این قطعه با ظاهر استوانه ای در طراحی های مختلف در داخل حفره های موجود در بدنه سیلندر قرار می‌گیرد . فشار اوردن پیش از حد به موتور باعث کاهش روغن در یاتاقان ها می‌شود و باعث خنک شدن شاتون ها می‌شود و در نهایت میتواند باعث شکستگی بوش ها شود،که در نتیجه باعث عدم روغن کاری مناسب موتور و نشست روغن شود.

۳.وجود اصطحلاک در گیت سوپاپ

این قطعه یکی از مهمترین لوازم یدکی هستند که حرکات رفت و برگشتی سوپاپ ها را تنظیم میکند و باعث کاهش صدای موتور می‌شود و اجازه ی لقی به سوپاپ را نمی‌دهد. کمترین آسیب دیدگی در این قطعات باعث نشت روغن و روغن سوزی می‌شود.

۴.سوختن روغن هیدرولیک و گیربکس در موتور ماشین

برای اینکه گیربکس ماشین عملکرد درستی داشته باشد، نیاز به روغن هیدرولیک دارد که بر اساس کیفیت و شرایط استفاده باید مورد تعویض قرار بگیرد. تعویض نکردن به موقع این روغن می‌تواند باعث خرابی شیر پروانه ای شود که خرابی شیر پروانه ای خود عاملی برای روغن سوزی موتور محسوب می‌شود.

۵.خوردگی و ساییدگی کاسه نمد ماشین

این قطعه یعنی کاسه نمد انواع مختلفی و گوناگونی دارد که در تمام قسمت های ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرند. وظیفه ی این قطعه درزگیری و آب بندی در قطعات یدکی می باشد.

خوردگی در کاسه نمد دلیل واضح و روشنی برای نشت روغن و راه یابی آن به محفظه ی احتراق می باشد.

۶.شکستن رینگ های پیستون

رینگ ها اجزای فلزی حلقه ای شکل هستند که بر روی شیار های پیستون قرار می‌گیرند و حرکت راحت و دور از اصطحلاک را برای پیستون ها به دنبال دارد. یکی از وظایف مهم و اصلی رینگ در خودرو هدایت روغن داخل سیلندر و پیشگیری از نفوذ آن به محفظه ی احتراق است. هر گونه آسیب و شکستگی در رینگ پیستون می‌تواند باعث نشت روغن موتور شود.

۷.خرابی شاتون

شاتون از لوازم مهم و اصلی ماشین است که در باعث ارتباط بین میل لنگ و پیستون می‌شود. وظیفه ی آن انتقال روغن به یاتاقان های شاتون بر عهده ی ساق شاتون می باشد، با توجه به نوع طراحی خودرو به دو صورت شکل می‌گیرد.

هر گونه آسیب و مشکل در این قطعه ی مهم باعث بیرون ریختن روغن موتور می‌شود.

خرابی شاتون

۸. استفاده از روغن نامرغوب

عمر موتور ماشین به نوع روغن موتور و کیفیت روغن بستگی دارد، پس برای جلوگیری از روغن سوزی موتور باید از روغن باکیفیت و مناسب استفاده کنید.

۹.خرابی یاتاقان

یاتاقان ها بر اساس کارکرد و محل استفاده به دو نوع یاتاقان ثابت و متحرک تقسیم میشود، که هر دو با هر یک از محورهای ثابت و متحرک میل لنگ در ارتباط هستند.

از وظایف یاتاقان ها می‌توان به تنظیم لقی میل لنگ و شاتون ها  ها اشاره کرد، عملکرد صحیح یاتاقان ها و روغن موتور رابطه ی مستقیمی دارند.

۱۰.ساییده شدن لاستیک گیت

لقی بیش از حد سوپاپ ها در گیت باعث ایجاا روغن سوزی می‌شود، به این گونه که لقی سوپاپ موجب گشاد شدن ساق سوپاپ و در نتیجه ورود روغن از طریق گیت به محفظه ی احتراق می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: بهترین زمان تعویض شمع خودرو

راه های پیشگیری از روغن سوزی ماشین؟

اگر ماشین دارید باید درباره ی قطعات ماشین اطلاعات کافی داشته باشید، تا با مشاهده ی چند نشانه متوجه مشکل شويد.

پیشگیری از روغن سوزی خودرو:

 • تعویض به موقع روغن موتور
 • تعویض به موقع فیلتر روغن موتور
 • باز نکردن درب ترموستات
 • توجه همیشگی به سطح موتور
 • استفاده کردن از اسپری تمیز کننده برای موتور
 • استفاده از مکمل رفع روغن سوزی
 • استفاده از روغن های باکیفیت و مرغوب

 

با راه هایی که گفتیم به راحتی میتوانید با رعایت چند نکته و انجام چند کار ساده از روغن سوزی موتور جلوگیری کنید.

 

هزینه ی روغن سوزی ماشین

همانطور که قبلا هم گفتیم تعمیر روغن سوزی ماشین نیاز به تعمیر کار متخصص دارد، پس به همین دلیل می‌تواند هزینه ی زیادی را برای شما به بار بياورد.

هزینه ی روغن سوزی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع خودرو
 • هزینه ی مکانیک
 • علت روغن سوزی
 • نوع موتور
 • نوع و برند روغن

هزینه ی روغن سوزی ماشین

برای مثال هزینه ی تعمیر ماشین ۲۰۶ با پرشیا تفاوت آنچنانی ندارد اما هزینه ی تعمیر پرشیا با ماشین لوکس و مدل بالا تفادت قیمت زیادی دارد و برای تعمیر روغن سوزی ماشین های لوکس باید هزینه ی بیشتری را متحمل شوید.

 

نتیجه گیری:

سعی کردیم در این مقاله علت روغن  سوزی ماشین، نشانه های آن، راه های پیشگیری و هزینه های تعمیر آن را توضیح دهیم.

بهترین کار در زمان خرید ماشین مطالعه ی دفترچه راهنما و کاتالوگ است تا متوجه شویم که بهترین زمان تعویض روغن بعد از طی کردن چه مسافتی و چه قدر است ، فهمیدن این اطلاعات می تواند کمک زیادی به شما در مقابل تعمیر و نگهداری ماشینتان کند.

پس با مشاهده ی کوچکترین ایراد در خوردو سریعا آن را به تعمیر گاه ببرید تا مشکلات زیادی را برای شما به بار نیاورد.

پس روغن ریزی موتور را جدی بگیرید زیرا تعمیر نکردن آن باعث آسیب جدی به موتور می‌شود و هزینه های هنگفتی را به بار می‌آورد.

پس برای اینکه نشانه های روغن سوزی ماشین را متوجه شوید و از آسیب های جدی به موتور جلوگیری کنید این مقاله را بخوانید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود.

 

سوالات متداول:

۱.آیا هزینه تعمیر همه ی خودرو ها یکی است؟

خیر

۲.ایا می‌توان از روغن سوزی ماشین جلوگیری کرد؟

بله با رعایت نکاتی نسبتا ساده می‌توان از روغن سوزی ماشین جلوگیری کرد.

۳.ایا خودمان میتوانیم روغن سوزی ماشین را تعمیر کنیم؟

خیر، این کار نیازمند تعمیرکار متخصص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع