دست موتور چیست؟ علائم خرابی دسته موتور

دست موتور چیست؟ علائم خرابی دسته موتور

در این مقاله قصد داریم به هر آنچه که درباره دست موتور لازم است را توضیح دهیم و بفهمیم که دسته موتور چه مدت کار می‌کند. همه آنچه که درباره دسته موتور لازم است را در این مقاله توضیح دادیم.

اغلب دسته های موتور بسته به کاربرد، باید بین ۵ تا ۷ سال طول عمر داشته باشند. با این حال توصیه می‌کنیم زمان سرویس خودرو، دسته های موتور را به صورت منظم سرویس کنید. عوامل زیادی مثل، نحوه رانندگی، وضعیت جاده در طول عمر دسته موتور تاثیر گذار است.

در ادامه ی مقاله به بررسی کامل دسته موتور و اینکه اصلا دسته موتور چیست و چه کاربردی دارد و …. می‌پردازیم،پس برای پاسخ به سوالات خود تا انتها این مقاله را مطالعه کنید.

دسته موتور

 

 

دسته موتور چیست؟

دسته موتور، یک قطعه حیاتی در انواع وسیله نقلیه موتوری هستند و وظیفه حمایت از قلب ماشین یعنی موتور را بر عهده دارند.  این قطعه حیاتی ضمن اینکه وظیفه ی نگهداری از موتور خودرو را بر عهده دارد، نقش به سزایی در ایجاد یک سواری نرم و راحت دارد. دسته موتور در وسیله های نقلیه، قطعه ای است که عموما از لاستیک و فلز ساخته شده و وظیفه ی مهار ارتعاشات، تکان ها و ضربات موتور را بر عهده دارد. به عبارتی این قطعه مسئول تحمل وزن خودرو است.

دسته موتور به عنوان نقطه تماس موتور با بدنه خودرو عمل میکند و اجازه می‌دهد، موتور با تعادل و استحکام بیشتری وظایف خود را انجام دهد.

دسته موتور در خودرو ها، هواپیما، کشتی ها و هر وسیله ای که دارای موتور باشد کاربرد دارند. مجموعه سیستم فنی یک خودرو یک پازل است که همگی با هم کار میکنند، تا خودرو را به حرکت درآورند.

اما تمامی قطعات این پازل، برای حفظ موقعیت خود با ثبات و استحکام نیاز دارند، بنابراین هر قطعه باید با استفاده از قطعات دیگر یا با استفاده از بست های خاص به بدنه یا قطعات دیگر منتقل شود. دسته موتور نیز موتور را به بدنه ی خودرو متصل می‌کند، دسته موتور از بخش های فلزی و لاستیکی ساخته شده است که عموما یک قطعه ی فلزی به موتور متصل می‌شود و قطعه ای دیگر به شاسی خودرو، بین این ۲ قطعه یک قسمت لاستیکی قرار میگیرد که وظیفه ی جذب ارتعاشات و ارزش‌ها و تبدیل انرژی جذب شده به گرما را بر عهده دارد.

دسته موتور چیست؟

پیشنهاد مطالعه: علت روغن سوزی ماشین و نشانه هایی آن

انواع دسته موتور

۱.دسته موتور صلب یا فلزی

دسته موتور صلب یا فلزی، به وسیله ی پیچ ها و اتصالات صلب فلزی به شاسی و بدنه ی خودرو وصل می‌شود. این نوع از از دسته موتور عمدتا برای موتور های سبک و کوچک مناسب هستند. از مزایای دسته موتور فلزی آیت است که انرژی بیشتری به چرخ ها انتقال داده می‌شود، اما یکی از معایب آنها هم این است که توانایی محدودی در کنترل و مهار لرزش ها و تکان های ناشی از موتور دارند.

در دوره‌ای بالاتر با لرزش موتور می‌تواند باعث خرابی در این نوع دسته موتور شود، این دسته موتور ها به عنوان یک انتخاب مناسب برای موتور های سبک در نظر گرفته می‌شوند و در مواردی که لرزش موتور خیلی کم است،مناسب است.

 

۲. دسته موتور های فعال الکتریکی

این مدل از دسته موتور ها به گونه ای طراحي شده اند که سفتی و ویژگی های میراکننده را برای کاهش صدا و لرزش، نسبت به میزان بار و سرعت خودرو تغییر می‌دهند.

دسته موتور فعال الکتریکی، به کامپیوتر خودرو وصل میشوند و با بررسی داده های وسیله ی نقلیه، میزان سختی برای کاهش ارتعاشات موتور را تنظیم می‌کنند. از سال ۲۰۰۵ کمپانی ائوری، شروع به استفاده از این نوع دسته موتور روی خودرو های خود کرده است.

 

۳. دسته موتور های پلی اورتان

دسته موتور های پلی اورتان، به ویژه در موتور های بزرگ یا در سیستم های که ارتعاشات و لرزش ها بیشتر هستند، عملکر ویژه ای دارند و از نظر کاربردی بسیار مناسب هستند. دسته موتور پلی اورتان تنها گزینه ی قابل جایگزین با دسته موتور هدی لاستیکی هستند وعمرشان ۴ برابر دسته موتور های لاستیکی است.

دسته موتور پلی اورتان، از جنس پلاستیک و پلی اورتان ساخته شده اند، این نوع دسته موتور، مزایای دسته موتور های فلزی و لاستیکی را با هم دارد. یکی از بزرگترین مزایای دسته موتور پلی اورتان این است که، نسبت به دسته موتورهای لاستیکی،عمر طولانی تری داشته و همچنین توانایی کنترل و مهار لرزش های ناشی از موتور را تا حد زیادی دارند.

پیشنهاد مطالعه: همه چیز درباره سپر خودرو

۴. دسته موتور لاستیکی

این مدل از دسته موتور از جنس لاستیک است و دارای انعطاف مناسبي هستند. این انعطاف در جذب و کنترل ارتعاشات و لرزش ها، بسیار موثر است. سمت لاستیکی این قطعه بین ۲ صفحه ی فلزی از جنس آهن و چدن قرار دارد.

از نظر ظرفیت، دسته موتور لاستیکی، قیمت مناسب تری نسبت به سایر دسته موتور ها دارد و از نظر دوام و طول عمر از کیفیت بالا و طول عمر زیادی برخوردار است. این نوع از دسته موتور در ابعاد و اندازه های مختلف تولید می‌شود.

۵. دسته موتور هیدرولیکی

دسته موتور هیدرولیکی، دارای قطعات مختلفی هستند که میتوان به ۲ لایه فنر، یک قسمت لاستیک و یک قسمت مایع یا ژل سیال اشاره کرد. این ساختار باعث میشود که دسته موتور هیدرولیکی بتواند به خوبي ضربات و ارتعاشاتی که به آنها وارد میشود زا جذب و دفع کند.

نشتی سیال و قیمت بالا، از معایب دسته موتور هیدرولیکی به شمار می‌رود.

 

طول عمر دسته موتور چه قدر است؟

معمولا دسته موتور بسته به کاربرد، باید بین ۵ تا ۷ سال طول عمر مفید داشته باشد، با این حال توصیه می‌شود، زمان سرویس دسته موتور به صورت منظم بررسی شود، عوامل زیادی مثل نحوه ی رانندگی و وضعیت جاده در طول عمر دسته موتور دخیل هستند.

 

علائم خرابی دسته موتور

۱‌. لرزش بیش ار حد موتور

اگر در خودرو احساس لرزش کردید و این لرزش بیش از حد معمول به نظر بیاید، ممکن است دسته موتور خراب شده باشد، این لرزش ممکن است به علت عدم توانایی دسته موتور در کنترل ارتعاشات باشد و لرزش موتور ماشین توسط سرنشینان داخل کابین خودرو بیشتر حس خواهد شد.

علائم خرابی دسته موتور خودرو

۲. سواری ناهموارتر

اگر سواری با خودرو ناهموار و نامنظم شده و تعادل و ثبات خودرو از بین رفته باشد ممکن است دسته موتور خراب شده باشد و خرابی دسته موتور باعث انتقال بیشتر ضربه در هنگام تعویض دنده به داخل کابین می‌شود.

۳. شنیده شدن صدای غیر عادی در زمان استارت زدن

اگر در هنگام استارت زدن صدای غیر عادی و اضافی از سمت موتور شنیدید، این یکی از علائم و نشانه های خرابی دسته موتور است. این صدا همچنین ممکن است در هنگام خاموش کردن ماشین هم شنیده شود.

۴. شنیده شدن صدای کوبیدن

اگر صدای کوبیدن از موتور شنيده میشود. این صدا میتواندبه مشکل در دسته موتور اشاره کرد، این صدای کوبیدن در هنگام گار دادن و کاهش شتاب بیشتر هم شنیده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: بررسی رنو داستر

دلایل خرابی دسته موتور

۱. تیک اف زدن

استفاده ی نادرست از دنده و تیک اف زدن بدون توجه به وضعیت ماشین میتواند به فرسودگی دسته موتور منجر شود. تغییر دنده های ناگهانی و استفاده ی نادرست از کلاج، افزایش فشار روی موتور باعث افزایش دمای موتور شده و این افزایش دما میتواند باعث ذوب و تغییر شکل قسمت لاستیکی شود.

۲. دستی کشیدن و دور زدن با سرعت بالا

دستی کشیدن و دور زدن با سرعت بالا،می‌تواند بر روی عملکرد دسته موتور تاثیر بگذارد.

۳. رد شدن از دست انداز ها با سرعت بالا

عبور از دست انداز ها با سرعت بالا می‌تواند به دسته موتور اسیب بزند و عملکرد آن را کاهش دهد.

۴‌. مرغدب نبودن جنس دسته موتور و کیفیت پایین آن

در صورت خرید دسته موتور بی کیفیت و ارزان، ایم قطعه زودتر از موعد خراب می‌شود.

 

وظایف دسته موتور

تحمل وزن موتور، جلوگیری از حرکت شدید موتور، جذب ارتعاشات موتور، محافظت از موتور و عبور از ناهمواری های جاده همگی از وظایف دسته موتور هستند.

 

چرا تعویض به موقع دسته موتور مهم و حیاتی است؟

اگر دسته موتور خودروی شما خراب شود و نتوانید به موقع آن را تعویض کنید ممکن است تمام خودرو آسیب ببیند‌ جابجایی موتور سنگین، می‌تواند به سایر اجزای خودرو ضربه بزند. دسته موتور می‌تواند باعث خراش های نامعقول و ایجاد سایش موتور و گیر بکس هم شود.

اولین کاری که باید در صورت مشاهده مشکل احتمالی در دسته موتور خود انجام دهید، این است که ماشین را پیش تعمیر کار ببرید.

چرا تعویض به موقع دسته موتور مهم و حیاتی است؟

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم به بررسی طول عمر دسته موتور، انواع دسته موتور و وظایف آن را بررسی کنیم.

فهمیدیم که دسته موتور بسته به کارکرد خود بین ۵ تا ۷ سال طول عمر دارد.

امیدواریم که به تمام سوالات شما پاسخ داده باشیم و این مقاله برای شما مفید واقع شود.

 

سوالات متداول

۱.آیا دسته موتور فقط یک نوع است یا انواع مختلفی دارد؟

دسته موتور دارای انواع گوناگونی است مثل لاستیکی، هیدرولیکی….

۲.آیا در خرید دسته موتور جنس آن مهم است؟

بله، نه تنها در دسته موتور بلکه در خرید هر محصولی جنس محصول بسیار مهم است. اگر شما دسته موتور مرغوبی تهیه و خریداری کنید بدون شک طول عمر بیشتری هم خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع