انواع لامپ های خودرو

در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع لامپ های خودرو بپردازیم، همچنین می‌خواهیم مزایا و معایب هر کدام از مدل لامپ ها را بیان کنیم تا شما انتخاب بهتری داشته باشید.

پس برای آشنایی با مدل های مختلف لامپ خودرو تا انتها، این مقاله را مطالعه کنید.

لامپ خودرو

استفاده ی مداوم از هر چیزی باعث تغییرات و استهلاک آن می‌شود، استفاده ی زیاد هم از لامپ خودرو باعث استهلا‌ک و تغیراتی می‌شود که رسیدگی نکردن به این تغییرات باعث خطرات زیاد و جبران ناپذیری مي‌شود، یکی از تغییرات در خودرو، کم شدن نور لامپ خودرو است.

روشنایی لامپ خودرو باید توسط دستگاه های مخصوص تنظیم میشود، این دستگاه ها علاوه بر روشنایی زاویه پخش نور را هم مشخص می‌کند.

لامپ های غیر استاندارد، علاوه بر نداشتن زاویه پخش مناسب، به خاطر اشعه uv باعث کدر شدن کاسه چراغ ماشین می‌شود‌. در انتخاب لامپ باید دقت کنیم که طول عمر لامپ به تنهایی مزیت یک لامپ خودرو ایده آل نیست، چون در طول زمان ممکن است مقدار تابش نور لامپ کم شده باشد.

لامپ های خودرو از گذشته تا امروز یکی از جذاب ترین قسمت های طراحی ماشین بوده اند‌. لامپ خودرو علاوه بر عملکرد عملیاتی، کاربردهای زیبایی در طراحی خودرو دارد. امروزه با زیاد شدن انوع مختلف لامپ در چراغ های جلو ماشین، گزینه ی زیادی برای ایجاد تغییرات در جهت بهبود لامپ خودرو به عنوان گزینه جدید در اختیار خواهد داشت.

لامپ خودرو رنو چیست

 

انواع لامپ خودرو

حالا که تعریف لامپ را دانستید، می‌خواهیم به معرفی انواع لامپ های خودرو بپردازیم و مزایا و معایب هر کدام را بیان کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

اگر به دنبال انواع چراغ و سیستم روشنایی خودرو هستید در رنو مارکت می توانید انواع سیستم روشنایی و چراغ رنو را تهیه کنید.

  • لامپ خودرو مدل هدلایت

چراغ های هدلایت، چراغ های نسل جدید خودرو هستند، این لامپ خودرو امروزه توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. قدرت و کیفیت این لامپ ها بسیار محبوب شده است.چراغ های هدلایت به خاطر داشتن فناوری جدید، مزایای زیادی نسبت به سایر لامپ ها دارد.

چراغ های هدلایت با فناوری، SMPو LED  از کیفیت بالایی برخوردار است و از رقبای خود پیشی گرفته است، لامپ های زنون نسبت به لامپ های هدلایت شدت نور و نوردهی کمتری دارد.

چراغ های هدلایت را می‌توان به صورت اضافی یا شخصی به خودرو اضافه کرد، داشتن لامپ مناسب برای چراغ جلو از ضرورت های خودرو است.

انواع لامپ هدلایت

مزایای لامپ خودرو مدل هدلایت

چراغ های هدلایت مزایای بسیار زیادی نسبت به چراغ های زنون دارند، چراغ های هدلایت به سرعت روشن میشوند، لامپ های هدلایت برعکس لامپ های که دارای نور بسیار شدید و خطرناک هستند، از نور عالی و بدون خطر برخوردار است.

چراغ های هدلایت باعث هیچگونه مشکلات الکتریکی در خودرو نمی‌شود.

اگر شما بدنبال خرید لوازم یدکی ساندرو هستید، رنو مارکت مرجع فروش انواع لوازم یدکی رنو در کشور می باشد.

معایب لامپ خودرو مدل هدلایت

چراغ های هدلایت در مقابل دما و فشار بالا بسیار آسیب پذیر هستند، اگر دمای محیط بیش از حد اندازه افزایش پیدا کند و یا فشار های غیر معقولی به آن وارد شود، این چراغ ها دچار آسیب های جدی میشود .

هدلایت ها نسبت به استفاده طولانی در دمای بالا از خودشان حساسیت نشان می‌دهند، به دلیل اینکه هدلایت به شدت نسبت به حرارت حساس است.

  •  لامپ خودرو مدل هالوژن

لامپ های هالوژن اولین نسل لامپ های ماشین هستند که امروزه هنوز هم در خودرو ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اکثر خودروهای تولید داخلی از این نوع لامپ، یعنی هالوژن برای چراغ های جلو و عقب استفاده می‌کنند.

انواع لامپ هالوژون

مزایا لامپ خودرو مدل هالوژن

از مزایای بارز این نوع مدل لامپ می‌توان به روشنایی بسیار خوب، هزینه ی تعویض کم و طول عمر طولانی آن اشاره کرد.

معایب لامپ خودرو مدل هالوژن

از معایب لامپ های هالوژن می‌توان به تولید گرمای زیاد و اتلاف انرژی الکتريکي زیاد اشاره کرد.

  • لامپ خودرو مدل LED

لامپ های LED جدید ترین فناوری در چراغ های جلوی خودرو هستند. LED اصطلاحی است که در فارسی به عنوان دیود ساطع کننده نور شناخته می‌شود، این دیود یک دیود نمیشه هاری است که با دریافت برق میتواتد نور تولید کند، با توجه این نوع عملکرد، ساختار طراحی نور در این لامپ با مدل های زنون و هالوژن به طور کامل متفاوت است.

اگر شما بدنبال خرید لوازم یدکی تالیسمان هستید، رنو مارکت مرجع فروش انواع لوازم یدکی رنو در کشور می باشد.

مزایا لامپ خودرو مدلLED

از مزایای اصلی و مهم لامپ های LED می‌توان به مصرف انرژی بسیار کم اشاره کرد، همچنین می‌توان به این موضوع که فضای کمتری را اشغال می‌کند یک مزیت مهم این مدل دانست.

چراغ های LED دارای ظاهری بسیار لوکس هستند همچنین دارای تنوع زیادی در رنگ هستند، چراغ های LED  عمر نسبتا طولانی نسبت به سایر مدل ها دارد.

معایب لامپ خودرو مدل LED

از معایب اصلی و بزرگ لامپ های LED می‌توان به قیمت بالای آن اشاره کرد، همچنین استفاده از LED در نور زیاد توصیه نمی‌شود و برای استفاده در ترافیک بسیار روشن است.

بعضی از مدل های قدیمی ماشین نور بالا و پایین ندارند و فقط از یک لامپ برای روشن کردن چراغ جلو استفاده می‌کنند.

 

  • لامپ خودرو مدل زنون

لامپ های زنون لامپ های کوچکی هستند که در آنها یک قوس الکتریکی بین دو الکترود با فاصله ۲ میلی متر از یکدیگر ایجاد میشود، این نوع لامپ زنون که به اصطلاح HLD .بیشتر اوقات به تنهایی برای آن استفاده می‌شود، حالا به صورت گسترده در چراغ های جلو خودرو استفاده میشود و تا ۵۰ درصد بیشتر از لامپ های معمولی نور تولید میکند.

مزایا لامپ خودرو مدل زنون

انواع لامپ زنون

از مزایای لامپ های زنون میتوان به، نور خروجی زیاد، عمر مفید بالا به طوری که عمر آن سه برابر لامپ های دیگر است و همچنین تنوع در رنگ اشاره کرد.

 

معایب لامپ خودرو مدل زنون

زنون ها در صورت خرابی و تصادف نمی‌توانند از دو جهت خطرناک باشند، اول اینکه انتشار گاز مورد استفاده شده در زنون ها باعث خفگی میشود، دوم اینکه میزان ولتاژ زنون بسیار زیاد و خطرناک است.

اگر فردی نیم ثانیه به نور زنون نگاه کند، بین ۴تا ۸ ثانیه از اختلال بینایی رنج می‌برد که این موضوع خطرات زیادی را برای جاده ایحاد می‌کند.

  • لامپ خودرو مدل دی لایت

یکی از جدیدترین لامپ خودرو،مدل دی لایت است. حتما شما هم در طول روز با ماشین هایی روبه رو شده اید که چراغ های آن روشن است‌ شرکت های خودرو علاقه ی زیادی به استاز نور روز دارند و این موضوع در کسورهای اروپایی به یک نیاز تبدیل شده است.

قوانین و مقررات خاصی برای استفاده از سراتوو سایر چراغ های روشنایی روز وجود دارد، اما برای تشویق بیشتر مردم و همچنین تولید کنندگان هزینه ی بیمه ماشین در برخی از کشورهای خارجی برای ماشین ها روشنایی روز نسبت به خودروهاي دیگر کمی کمتر است.

لامپ خودرو مدل دی لایت

مزایا چراغ خودرو مدل دی لایت

از مزایای چراغ خودرو مدل دی لایت میتوان له تشخیص آسان تر خودرو در روز، صرفه جویی در میزان مصرف سوخت، افزایش زیبایی و نمای خودرو، کاهش تصادف خودرو با عابران و دوچرخه سواران می‌توان اشاره کرد.

معایب چراغ خودرو مدل دی لایت:

از معایب دی لایت میتوان به ساطع شدن بیش از اندازه نور سفید در برخی از دی لایت ها اشاره کرد که باعث آزار عابران و رانندگان در شب میشود و دید را مختل میکند، عدم کنترل، برای خاموش کردن این چراغ ها از دیگر معایب آن به شمار می‌رود.

 

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم انواع چراغ خودرو را به شما معرفی کنیم و علاوه بر آن مزایا و معایب هر کدام را بیان کردیم.

امیدوارم با مطالعه ی این مقاله به سوالات شما پاسخ داده باشیم و این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

 

سوالات متداول

۱.ایا چراغ خودرو یک مدل دارد؟

خیر چراغ خودرو دارای مدل های گوناگونی است که هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند.

۲.ایا عمر مفید لامپ ها با هم متفاوت است؟

بله هر لامپی عمر مفید متفاوتی دارد و بعضی از لامپ ها عمر طولانی تری نسبت به دیگر مدل ها دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع